Megkezdődött a palesztin terrort támogató diákok kitoloncolása Amerikából

A demokraták felháborodtak és a diákok elengedését követelik, a republikánus házelenök azonban azt üzentet a külföldi diákoknak: mehettek haza!

Az antiszemitizmussal és a Hamász támogatásával vádolt Mahmoud Khalilnak állandó amerikai tartózkodási engedélye van.
Alkotmányossági kötélhúzásba torkollhat, hogy Donald Trump bírósági eljárást mellőzve akarja kiutasítani a Columbia Egyetemen lezajlott tüntetések kapcsán antiszemitizmussal és a Hamász támogatásával vádolt Mahmoud Khalilt, akinek állandó tartózkodási engedélye van az Egyesült Államokban – írja a HVG.
Azok szerint, akik támogatják, hogy a férfit kiutasítsák az Egyesült Államokból úgy vélik, a férfi szélsőséges antiszemita aktivista, aki a Hamászt támogatja, s az arcát adta azokhoz a jogellenes tiltakozásokhoz, amelyek során tavaly a Columbia Egyetemen fizikailag is fenyegették a zsidó diákokat. Így Khalil nem bújhat a szólásszabadság pajzsa mögé.
Ezzel szemben többen úgy gondolják, a menekültsorsot a saját bőrén megtapasztaló, Szírián és Libanonon keresztülvándorló, amerikai ösztöndíjhoz jutott harminc éves palesztin érdekvédő közvetítő szerepet vállalt a palesztinok mellett és Izrael ellen tüntetők, valmint az egyetem vezetése között. Khalil 2022 végén érkezett az USA-ba diákvízummal, hogy mesterszakos képzésen vegyen részt a Columbia Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakán, s tavaly kapta meg az állandó tartózkodási engedélyt. Erre azzal vált jogosulttá, hogy feleségül vette a szíriai származású, kilenc éve Libanonban megismert, amerikai állampolgár Noor Abdalla fogorvosnőt, aki rövidesen megszüli első közös gyereküket.
Donald Trump amerikai elnök szerint Khalil letartóztatása csak az első a sorban, amikor az antiszemita aktivistákkal szemben fellépnek.
Marco Rubio külügyminiszter arra emlékeztetett, hogy a vízum és a zöldkártya nem jog, hanem lehetőség, s a Hamász támogatóitól visszavonják azokat, hogy aztán deportálhassák őket. Khalil esetében az 1952-es bevándorlási és honosítási törvény azon szakaszára hivatkoznak, amely kimondja, hogy deportálható az, aki a külügyminiszter meggyőződése szerint az USA-ban a jelenlétével vagy tevékenységével potenciálisan súlyos veszélyt jelent az ország külpolitikájára.
Ezt is ajánljuk a témában
A demokraták felháborodtak és a diákok elengedését követelik, a republikánus házelenök azonban azt üzentet a külföldi diákoknak: mehettek haza!
A HVG ugyanakkor arra emlékeztet, a kiutasítással nincs gond a diák- vagy más vízummal beutazók esetében. A zöldkártyával rendelkezőket viszont az ott-tartózkodásuk alatt az állampolgárokkal közel azonos alkotmányos védelem illeti meg az USA-ban, s indítható ugyan ellenük deportálási eljárás, ez alatt őrizetbe is vehetik őket, de nekik joguk van ahhoz, hogy az ügyüket bevándorlási bíró ítélje meg.
Ezt is ajánljuk a témában
Trumpék kiutasítanak egy antiszemita arab diákot, és ez igen örvendetes, de a progresszív sajtó vészharangokat kongat. Veszprémy László Bernát írása.
Ezt is ajánljuk a témában
Az algériai-palesztin származású diákvezér felelős a korábbi botrányokért – Hamász-kötődéssel vádolják.
Nyitókép: Kena Betancur / AFP